Apie tiesioginės sėjos privalumus kalba ūkininkai
Marijaus Janušauskas yra vienas iš pirmųjų Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos narių, ir Mzuri Strip-Till technologijos entuziastų Lietuvoje. Jo ūkio laukai išsidėstę kalvotoje Sūduvos aukštumoje, gražūs ten kraštovaizdžiai, tačiau ūkininkauti – tikras iššūkis, nes reljefas labai kalvotas. Kaip galima suprasti, Mzuri sėjamosioms iššūkiai patinka, todėl ūkininkas be bėdų puikiai ūkininkauja ir sudėtingo reljefo kraštuose.
Ūkio dydis – kiek daugiau nei 800 ha, kuriuose auga žieminiai kviečiai, žieminiai rapsai, pupos, avižos, vasariniai kviečiai, žirniai, grikiai. Marijus dirba laukus, taikydamas tiesioginę sėją.
Praėjusį sezoną žieminiai rapsai ir pupos buvo pasėti tiesiogiai, be papildomo žemės dirbimo. Ir rapsų, ir pupų pasėliai atrodė labai gražiai: vienodai sudygę, tolygūs, nežiūrint į tai, kad buvo pasėti kalvotuose laukuose, esant labai nepastovioms meteorologinėms sąlygoms. Tolygūs pasėliai yra tiesioginės sėjos vienas iš privalumų, kuomet išsaugoma dirvožemio drėgmė vienodai: ir kalvų viršūnėse, ir jų papėdėse. Kitas, ne mažiau svarbus, šios technologijos privalumas – tolygus sėklų sudygimas, kuris tiesiogiai veikia tolesnį sėkmingą augalų vystymąsi.
Dirvožemiai Marijaus dirbamuose laukuose yra labai įvairūs ir, pasak šeimininko, kol sėjant nuvažiuojama iš vieno lauko galo į kitą, sutinkama ir molio, ir smėlio, ir durpžemio po kelis kartus. Yra tokių vietų laukuose, kur žemės našumo balas tesiekia 25-is, yra ir laukų, kur dirvos našumas įvertintas net 52-ais balais. Marijus sako, kad 70% visų jo dirbamų laukų, žemės našumo balas svyruoja nuo 32-ų iki 42-ų. Palyginimui, vidutinis Lietuvos Respublikos žemės našumo balas yra 39,79. Tikras iššūkis yra ne tik ūkininkauti tokioje vietoje, bet ir sugebėti tai daryti pelningai. Pelnas yra svarbiausias bet kurio ūkio vystymosi rodiklis, tačiau kada jis yra derinamas su gamtos apsauga – tai kelis kartus didesnė nauda visiems: ir dirvožemiui, ir orui, ir vandeniui, ir augalams, ir pačiam žmogui. Ir tai ne tušti žodžiai, o realiais veiksmais pagrįsti pasirinkimai, kuriuos Marijus kažkada padarė ir šiandien džiaugiasi tuo, ką jau yra pasiekęs.
Taigi, Mzuri tiesioginės sėjos technologija puikiai pasiteisino Marijaus ūkyje, įveikdama net ir sudėtingiausius kalvoto reljefo iššūkius bei užtikrindama tolygius, vienodai sudygusius pasėlius. Tai puikus pavyzdys, kaip inovatyvūs sprendimai gali padėti siekti ne tik pelningumo, bet ir tausoti gamtą. Jei ir Jūs norite sėti su Mzuri tiesioginės sėjos sėjamosiomis, kviečiame kreiptis – mielai atsakysime į visus rūpimus klausimus ir padėsime išsirinkti geriausią sprendimą. Kontaktus susisiekimui rasite čia.
Straipsnyje naudota LNTŽA informacija.