Stiprybė skaičiuose: GEA robotai taupo energiją ir vandenį, ypač didesnėse bandose
Stiprybė skaičiuose: GEA robotai taupo energiją ir vandenį, ypač didesnėse bandose
GEA dar labiau padidino savo melžimo robotų efektyvumą didesnėse bandose, tam panaudojant naują automatinės melžimo sistemos DairyRobot R9500 konfigūraciją. Pirminio – antrinio roboto konfigūracija leidžia į vieną pieno liniją sujungti iki 8 melžimo robotų, taip pat iki 16 robotų pajungti prie vieno pieno aušintuvo, taip reikšmingai sumažinant energijos ir vandens sąnaudas kelių melžimo robotų sistemose. Naujas nepriklausomas Vokietijos Žemės ūkio bendrijos (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft – DLG) tyrimas parodė labai gerus ekonomijos rezultatus sistemoje su dviem melžimo robotais.
Bandymai atlikti 2023 metų gegužės mėn., juose DLG vertino GEA monobox melžimo sistemos sąnaudas. DairyRobot puikiai pasirodė visose srityse. Imant optimizuoto ūkio scenarijų 100 litrų pamelžto pieno reikalingos elektro sąnaudos sumažėjo net trečdaliu, o vandens suvartojimas – apie 13%, lyginant su ankstesniu šio roboto modeliu.
Antras raundas: išskirtiniai dviejų robotų sistemos rezultatai
Antrasis tyrimas, atliktas su dvejų mežimo robotų sistema, taip pat parodė puikius rezultatus. Lyginant su ankstesniais DLG bandymais, suvartota iki 29% mažiau elektros energijos ir iki 18% vandens. Šios sąnaudos sietinos su kelių robotų apjungimu į bendrą sistemą – centralizuotai iš vieno aprūpinimo modulio tiekiant elektrą ir vandenį, sutaupoma tuo daugiau sąnaudų, kuo daugiau robotų yra sujungta (maksimaliai taip galima sujungti iki 4 robotų). Ekstrapoliuojant į 100 litrų pamelžto pieno, melžimo robotai tam sunaudoja tik 1.1 kWh elektros esant optimaliam scenarijui. Elektros sąnaudų prasme, GEA DairyRobot R9500 kelių robotų sistema yra ekonomiškiausia DLG iki šiol bandyta sistema rinkoje1.
¹Remiantis DLG bandyta multibox sistema su dviem robotais, esant Scenarijui 1 „optimizuota veikla“ su 170 melžimų, 1836 l pieno per parą, trimis pagrindiniais plovimais, vienu vietiniu plovimu ir rekuperacijos sistema.
Taupymo didinimas
Naujoji pirminio – antrinio robotų konfigūracija pakelia masto ekonomiją į naujas aukštumas. Šiuo atveju pirminis robotas valdo kitus prijungtus sistemoje. Tai leidžia prijungt iki 8 robotų prie pagrindinės pieno linijos ir iki 16 melžimo robotų prie vieno pieno aušintuvo.
Papildomai sutaupoma, kai energija, reikalinga sistemos plovimo vandeniui pašildyti, paimama iš energijos rekuperacijos sistemos ar ūkyje jau naudojamo boilerio. Tačiau tai, kiek per metus galima sutaupyti, jau priklauso nuo ūkio specifikos ir situacijos. „Tai dar labiau pabrėžia mūsų konsultacijų ūkininkams, svarstantiems perėjimą prie automatinio melžimo, svarbą ir leidžia jiems suplanuoti, pastatyti ir pasiekti reikšmingą ekonomiją“, pastebi Michael Berentzen iš GEA Farm Technologies.